Dragi roditelji!

Hvala Vam što ste upravo naš vrtić izabrali za mjesto gdje ćemo zajedničkim snagama poticati kvalitetan razvoj vašeg djeteta.

Sretno djetinstvo pravo je svakog djeteta, ono je nezamjenjivo i jedinstveno razdoblje u životu svakog čovjeka. Zato nas veseli što će naši djelatnici svojim znanjem, vještinama i iskustvom imati priliku vašem djetetu osigurati najbolje uvjete u kojima ćemo mu zajedničkim trudom omogućiti da razvije intelektualno, socioemocionalne potencijale u najvećoj mogućoj mejri.

Ovo je kutak u kojem možete pronaći nešto što će svakako poboljšati odnos prema vašem djetetu ili odnos vašeg djeteta prema drugima, ali i unaprijediti kvalitetu suradnje sa vrtićem.

Pogledajte

• PJESMICE
  • IGRE ZRAK
  • IGRE ROĐENDAN
  • IGRE RIJEČIMA
  • RADNI LISTOVI
  • BOJANKE

Čitanje i pričanje

U ovoj rubrici saznajte zašto, kada i kako početi sa čitanjem i pričama.

Igranje

U ovoj rubrici saznajte pokoju igricu više koju možete igrati sa djecom

Radni listovi

Saznajte Čemu služe, kada i kako koristiti radne listove.

RODITELJSKO PRAVO je:

U odnosu na dijete:

• pitati sve što ga zanima
  • reći ono što ga brine
  • tražiti stručan savjet
  • aktivno sudjelovati u djetetovu životu u vrtiću

U odnosu na vrtić kao instituciju:

• udruživati se
  • ukazivati na nepravilnosti
  • vrednovati naš rad
  • inicirati akcije
  • sudjelovati u kreiranju programa
  • sudjelovati u upravljanju vrtićem

Što je važno znati?

Obveza je roditelja da se pri dolasku djeteta osobno javi odgojiteljici; isto tako važno je napomenuti da dijete bez pratnje odrasle punoljetne osobe ne može napustiti vrtić.
U slučaju da je dijete bolesno, roditelj je dužan obavijestiti vrtić, a nakon završenog liječenja obvezno donijeti liječničku potvrdu da je dijete ozdravilo.
Stručnoj suradnici - psihologici možete se uvijek obratiti za pomoć i savjet.
Sve informacije vezane za plaćanje vrtića, odnosno drugih programa, možete dobiti kod ravnateljice vrtića ili u računovodstvu.

Savjet psihologinje...

• Budite otvoreni za suradnju i iskreni. Da bi uspješno odgajali vaše dijete odgojitelji i stručni suradnici trebaju imati točne informacije o njegovim navikama i dosadašnjem razvoju, pa i o mogućim poteškoćama.
  • Budite strpljivi i smireni u periodu prilagodbe. Svima nam treba vremena da se naviknemo na promjene, a djeci osobito, pa njihove reakcije ponekad mogu biti veoma burne.
  • Imajte povjerenja u nas. Sve što činimo - činimo u zajedničkom interesu, a to je dobrobit i razvoj djeteta koje ste nam povjerili.
  • Razgovarajte s odgojiteljima i potražite pomoć stručnih suradnika. Ukoliko se pojavi neki problem - rado ćemo vas saslušati i potražiti rješenja.
  • Reagirajte ne vrijeme. Nemojte dozvoliti da vam se nezadovoljstvo nakuplja. Nama je u interesu da se vi, vaše dijete i vaši odgojitelji – dakle svi sudionici procesa, dobro osjećaju u vrtiću.
  • Ukoliko imate dijete s poteškoćom u razvoju budite otvoreni za suradnju i sugestije odgojitelja i stručnog tima koji će učiniti sve da vašem djetetu osigura primjereni model integracije ovisno o poteškoći.

KAKO MOGU SAZNATI ŠTO MOJE DIJETE U VRTIĆU RADI?

Pitate se na koji način možete doznati o aktivnostima svog djeteta tijekom njegovog boravka u vrtiću, imamo nekoliko prijedloga za vas.

• Jednostavno možete:
  • čitati obavijesti u kutiću roditelja
  • sudjelovati u druženjima i igraonicama
  • sudjelovati na roditeljskim sastancima i individualnim razgovorima
  • zajedno čitati plakate koje su izradila djeca i odgojitelji
  • pratiti izložbe dječjih likovnih radova, zajedno s djetetom uživati
  • uvijek možete razgovarati o svom djetetu

Kutić za roditelje u našem vrtiću:

U našem vrtiću postoji nekoliko kutića za roditelje, u sklopu garderobnog prostora svake pojedine skupine kao i na glavom ulazu u objekt.

To je mjesto u kojem roditelji mogu sjesti i pročitati razne zanimljive članke i materijale vezane uz odgoj djece, kao i obavijesti o aktualnim zbivanjima u skupini i/ili na nivou vrtića. Od ove godine roditeljima su ponuđeni i edukativni letci koje mogu ponijeti kući.

Svaka odgojna skupina ima svoj pano na koji se redovito stavljaju dječji uradci: likovni doživljaji djece, razne dječje izjave, ručni radovi i sl.

Za što bolju suradnju roditelja i vrtića u kutiću se nalazi i kutija prijedloga, pohvala, kritika i komentara.

Zašto su važni individualni razgovori?

RAZGOVOR je SUSRET dvoje ljudi, a ne pametovanje ili pripovijedanje, to je ZAJEDNIČKI DOGOVOR o dobrobiti djeteta, a dobrobit za dijete je najvažnija!

DOBROBIT ZA DIJETE: razmjena informacija između roditelja i odgojitelja omogućit će kvalitetnije zadovoljavanje potreba djeteta u vrtiću

DOBROBIT ZA RODITELJE: roditelj ima mogućnost bolje upoznati proces odgojno-obrazovnog rada u vrtiću i uvjete u kojima dijete zadovoljava svoje potrebe i prava. Roditelj može pratiti razvoj svoga djeteta u vrtiću i sudjelovati u izboru programa u kojem će biti uključeno njegovo dijete.

DOBROBIT ZA ODGOJITELJE: bolje razumijemo dijete i roditelja, načine odgajanja u obitelji. Odgojitelji imaju mogućnost razgovarati o očekivanjima roditelja i obrazložiti što roditelji mogu očekivati od odgojitelja i vrtića u cjelini.

S matičnim odgojiteljima možete razgovarati svakodnevno prilikom dovođenja/odvođenja djeteta, a sa stručnom suradnicom u terminima predviđenim za konzultacije, utorkom i četvrtkom od 14,00 do16,00 sati, ili prema dogovoru.

PSIHOLOŠKI KUTIĆ

• Što u vrtiću radi psiholog?
  • Prilagodba djece
  • Čitajmo im od najranije dobi
  • Disciplinske tehnike
  • Odvikavanje od pelena
  • Prve tri su najvažnije
  • Kada i zašto kod logopeda?
  • Suhe noći za dobro jutro
  • Kako pomoći djetetu da razvije samopouzdanje i samopoštovanje
  • Kada više nismo zajedno
  • Dječji strahovi